עתירה לבג"צ נגד רשות שדות התעופה בגין רעש המטוסים מנתב"ג.

השבוע התקיים דיון בבג"ץ בנושא העתירה (בג"ץ 4896/18) נגד שר התחבורה ,השר להגנת הסביבה ורשות התעופה האזרחית בדרישה להוריד את מפלס רעש המטוסים ממנו סובלים התושבים בעיקר בשעות הלילה. המועצה האזורית שדות דן ומושב משמר השבעה הגישו באמצעות פרופ' ועו"ד רן גלעד


על פי העתירה, כל המראה מנתב"ג חושפת לרעש מטוסים חריג כ-800,000 תושבים. משמר השבעה והמועצה האזורית דורשים בעתירה להפחית את רעש המטוסים בצורה דרמטית שכן הוא גבוה מהתקן המקובל בארץ ובעולם וכי לאחר בדיקה נרחבת שבוצעה בשנים האחרונות ע"י המשרד להגנת הסביבה, רשות התעופה האזרחית ורשות שדות התעופה הומלץ על ידם על הפחתת סיפי הרעש הקיימים. 
אולם המלצה זאת לא בוצעה עד כה ובנוסף לא בוצעה אכיפה כנגד חברות התעופה על הפרה של סיפי הרעש הקיימים וגרימת רעש מטוסים חריג .

לעתירה צורפה חוות דעת מומחית של ד"ר אסנת ארנון הקובעת כי "סף הרעש המרבי החל כרגע הינו בלתי סביר בעליל, בלילה בפרט ויש לשנותו בדחיפות ולהתאימו למצב כיום". בחוות הדעת נכתב כי "רעש המטוסים הינו מקור הרעש המטריד ביותר מבין מקורות הרעש התחבורתיים והסדרתו חיונית על מנת להגן על בריאות הציבור המתגורר סביב נתב"ג ועל איכות חייו.

בדיון בעתירה שנערך בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק בתאריך 1/7/2019 הצגנו את דרישתנו לקבוע ספי רעש מרביים של מטוסים בעת המראתם ולקיים תהליך של שיתוף העותרים ושאר הגורמים הרלוונטיים בתהליך. המדינה ביקשה לדחות את העתירה משלל נימוקים. בית המשפט קיבל את עמדתנו והחליט כי המדינה תגיש הודעת עדכון עד ליום 30/12/2019 לגבי תיקון התקנה העוסקת בספי הרעש המרביים של מטוסים בהמראה והוסיף את הצורך בשיתוף העותרים ושאר הגורמים הרלוונטיים בתהליך.

ראש המועצה דוד יפרח מברך על העתירה ורואה בה הליך חשוב במסגרת המאבק הכולל כנגד הפעילות ההולכת וגדלה בנתב"ג ומוסיף: "בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בפעילות בנתב"ג מבלי להתחשב במאות אלפי אזרחים שמקום מגוריהם עוטף את נתב"ג. בעולם המערבי ובמדינות כמו הולנד, גרמניה, בלגיה וכו, נמלי תעופה הסמוכים לערים ונמצאים בלב מטרופולין כפי שנמצא נתב"ג, מופסקת פעילות המטוסים החל מחצות ועד לשעה 6 בבוקר ללא אישורים חריגים!"

את המאבק כנגד מפגע רעש המטוסים מנתב"ג והפגיעה באיכות החיים ובבריאות הציבור מרכז רן פוני חבר המועצה האזורית ותושב היישוב מושב משמר השבעה כנגד המדינה ורשויות התעופה והתכנון ,במטרה לשנות את סיפי הרעש הקיימים ולהפחית את הפגיעה בתושבים. הפעילות מבוצעת במסגרת פורום יישובי עוטף נתב"ג הכולל את ראשי הרשויות של כל הישובים סובבי נתב"ג הכוללים כ-1.4 מיליון תושבים הנפגעים מרעש ההמראות והנחיתות בנתב"ג.