גיל ההתבגרות וגילאי העשרים, הם מקור להתרגשות ולחוויות חדשות ומרתקות, אך גם עתירי בלבול ומשברים. המעבר בין מוסדות לימוד או מקומות עבודה, התלבטויות לגבי זהות, אי-התאמה חברתית או תחושה ש"אני לא מוצא את עצמי", עלולים לגרום ללחץ ולתופעות כמו נשירה, הסתגרות והשפעה לא מיטיבה. הדרכות, ליווי וייעוץ אישי, המותאמים אישית ומוענקים על ידי אנשי מקצוע מעולים, יקלו על הצעירים ועל בני משפחותיהם, להתגבר על אתגרים וקשיים ולצלוח את היציאה לעצמאות - בשלום ובהנא

אנשי המקצוע באגף לשירותים חברתיים, נגישים לשתי קבוצות: גיל הנעורים (13-18) והגיל הצעיר (18-25), ופותחים בפני תושבי המועצה הצעירים ובני משפחותיהם, אפשרויות רבות וטובות להעצמה ולחיזוק: ליווי וסיוע פרטני או קבוצתי (בהתאם למקרה) לאלה החשים מצוקה, בלבול או חרדה, שיחות – גם עם בני המשפחה, הדרכה מקצועית ורגשית, הפעלת מועדונים באמצעות מדריכים להעצמה ולהכוונה אישית וגם מקצועית וכלכלית, סדנאות ומפגשים לבני נוער ולצעירים המצויים בקונפליקטים שונים, ועוד.

תכניות לנוער ולצעירים

תכנית נוח"ם – נוער חרדי מנותק: מתאימה לנערים בסיכון, בני 13-21.
התכנית מטפלת במניעת התנהגויות סיכוניות ונשירה ממסגרות ומסייעת לבני נוער הסובלים מקשיים ומקונפליקטים אישיים, לימודיים ומשפחתיים, מתבלטים לגבי זהותם הדתית-קהילתית, אינם מבקרים במסגרות הלימודיות באופן סדיר ועלולים להיגרר להתנהגות מזיקה.
הנערים מאותרים באמצעות בית הספר והקהילה. השירות המוצע להם כולל יצירת קשר אישי לצורכי אבחון, הכוונה וליווי פרטני ו/או קבוצתי, בהתאם למקרה. הטיפול נעשה על ידי מדריכים ועובדים סוציאליים.

מעגלי שיח: בנוסף לליווי האישי, מפעילה תכנית נוח"ם, שלושה מועדוני שיח חברתיים לנוער במסגרת הקהילה בכפר חב"ד ומועדון נוסף יפעל בקרוב, במושב אחיעזר. המועדונים נגישים, נעימים ומשמשים מעין "בתים חמים" ומגוננים לנערים. במפגשים אלה המיועדים לבנים בלבד, באווירה פתוחה, נינוחה וחיובית, הם יכולים לשאול שאלות, להתלבט ובעיקר להבין שהם "לא לבד במערכה" אלא חלק מקבוצה תומכת.
שתיים מהקבוצות פועלות בקרב תלמידי כיתות ז'-ח', לקראת יציאתם לפנימיות/ישיבות והקבוצה השלישית, מוקדשת לנוער בוגר. נוער וצעירים עד גיל 21, מוזמנים לקחת חלק בתכנית.
את המועדונים בכפר חב"ד מנהל שלמה חיים קסלמן, מדריך נוער, תושב כפר חב"ד. בימים אלה, כאמור, מוקם מועדון דומה במושב אחיעזר. המועדון ינוהל על ידי לידור משה, מדריך נוער ותושב המקום.
לפרטים והצטרפות, ניתן לפנות אל מדריכי הנוער ביישובים:
שלמה חיים קסלמן, כפר חב"ד: 054-6297708.
לידור משה, אחיעזר: 053-3113797.

או לעו"ס אביטל גני, עו"ס נוער וצעירים: 073-2230622.

תכנית יתד: מיועדת לצעירים בגילאי 18-25 המתמודדים עם אתגרי הגיל ובעיקר עם התבלטות לגבי כיוון בחיים, תעסוקה וכדומה. התכנית מעצימה צעירים ללא עורף משפחתי, כלכלית ורגשית, וחלקם זקוקים לדמות תומכת, שתסייע להם ביציאה לחיים מסודרים.
התכנית כוללת ליווי מקצועי, למימוש הפוטנציאל האישי בתחומי החיים השונים וקידום לימודי/תעסוקתי. הטיפול אישי וקבוצתי ומוזמנים לפנות אליו צעירים הזקוקים להכוונה, מכל יישובי המועצה.
לפרטים: אביטל גני, עו"ס תכנית יתד: 073-2230622, [email protected].

תכנית סיוע/מלגות: האגף מטפל גם במקרים בהם נדרש סיוע כלכלי ברכישת ציוד לבית הספר, מחשבים, ביגוד ומלגות לימודים במוסדות להשכלה גבוהה.
הסיוע מתאפשר באמצעות המועצה ו"הקרן לידידות". משפחות וצעירים הזקוקים לסיוע, מוזמנים לפנות לאגף.

תכירו, אביטל גני, עו"ס נוער וצעירים (בנים):
החזון שלי:
"העבודה עם בני נוער וצעירים היא אחת העבודות המאתגרות והמתגמלות ביותר שיש. ללוות את הצעירים ולתת מענה לכל מי שזקוק לנו – זו זכות גדולה. יש בתחום הזה המון יכולת לשנות, הן את חייהם של בני הנוער והן את חיי המשפחות שלהם, אשר חוות לעיתים קושי בתקשורת עימם. אין דבר יפה יותר מאשר 'לעשות סדר בבלגן', להעצים, להרגיע את הפחדים ולראות אותם פורחים ומוצאים את דרכם בחיים".

הידעתם?

חוק הנוער, טיפול והשגחה/ עו"ס:

החוק מתייחס לילדים ובני נוער (מלידה עד גיל 18), המצויים בסכנה הנגרמת על-ידי האחראים עליהם או עקב סיכון עצמי גבוה. עו"ס לחוק הנוער הינו עובד סוציאלי, שהחוק מקנה לו סמכויות התערבות על-פי דין, על מנת לשמור על הקטין, להגן ולדאוג לשלומו.

תכירו, חן קפלושניק, עו"ס נערות
החזון שלי: "לעזור לנערות בגיל שלעיתים, נתפס כמורכב ומבולבל. יש המון סימני שאלה ותהיות בדרך וצריך לנהל שיח מסוים כדי להגיע ללב שלהן. אחרי חיזור ורכישת האמון, יש עם מה לעבוד וזה מאוד מספק".

תכנית מעגלים, לנערות

מעגלי העצמה לנערות בכיתות ח'-יב'. התכנית החלה עם מעגל אחד וכיום פועלים ששה, בכפר חב"ד ובאחיעזר. המעגלים פועלים אחת לשבוע לאורך מספר שעות.  המטרה: הקמת קבוצה שתתגבש ותיצור "חברותא" של 12-14 נערות, אשר יוכלו להתבטא ולהתלבט לגבי נושאים המטרידים אותן כמו בית הספר, משפחה ועוד, במקום מוגן, אינטימי ואישי.
המעגלים מוקמים לאחר אבחון מקדים, על מנת ליצור קבוצות עם נושאים משותפים. הבנות נהנות מארוחת צהרים ומפעילות הכוללת טיפול רגשי, הכנה לחיים, סדנאות העשרה בנושאים שונים וכדומה. הבנות חוות במועדון קבלה, חום ושייכות, סופגות העצמה ורוכשות כישורי חיים. צוות המועדון מורכב מעו"ס, מדריכות ומתנדבות.

למי מתאים השירות לנערות?
 "לבנות שחשות חשופות ולא מוגנות הן בבית והן בחברת בני גילן, שמרגישות לא שייכות, שחוות קושי להתבטא ושההורים או המורים שמים לב, שהן מתקשות בתפקוד היומיומי ועלולות להיגרר להתנהגויות לא רצויות. העבודה העיקרית היא למצוא מענה מדויק והפנייה לאבחון ולטיפול הנכון, לאותה נערה או לקבוצת נערות".

הורים, שימו לב: "זיהיתם סימני מצוקה? הכי חשוב לא להיבהל. פנו אלינו ונסייע באמצעות היכולות המקצועיות שלנו. לאחר תהליך והתייחסות סבלנית ומחבקת, בשיתוף כל הגורמים, אנחנו תמיד רואים שיפור ניכר והתקדמויות משמחות של נערות שחזרו לפעילות חברתית, שיחסי האנוש שלהן השתפרו הן עם ההורים והן בבית הספר ועם החברות, והחשוב מכל - ששמחת החיים שלהן חזרה".

לפרטים: חן קפלושניק, 077-2230621, [email protected]

פרסום תעסוקה לצעירים

תעסוקה לצעירים וצעירות בשדות דן

למצוא עבודה שמתאימה לך באמת !

תוכנית מרחב לקידום התעסוקה

מיועדת לצעירים/ות בגילאי 18-25 אשר רוצים להשתלב בעבודה לרכוש מקצוע, ללמוד ולתכנן את עתידם המקצועי

מה יוצא לי מזה ?

  • ליווי אישי ותומך – עזרה במציאת עבודה וחיבור למעסיקים ולמגוון תפקידים
  • כתיבת קורות חיים
  • הכנה לראיונות עבודה
  • הכוונה לקורסים ולרכישת מקצוע
  • הכוונה ללימודים אקדמיים
  • עזרה במציאת מלגות
  • הפניה לאבחון תעסוקתי ועוד

עבודה, מלגות, לרכוש מקצוע, ליווי אישי ותומך, לימודים, להתקדם

דברו איתנו !

052-5858509 ( שירן שלום)

054-6628877 ( מור רחמים )

[email protected]

www.sdan.org.il